Mítoszok a meditációról – Tisztázzuk!

Gyakran tapasztalom, hogy sok tévhit kering a meditációról. Sokan azt gondolják, hogy hosszú órákig kell meditálni, vagy hogy csak egy bizonyos módon lehet csinálni. Pedig a meditáció sokkal rugalmasabb és egyszerűbb, mint hinnénk. Most tisztázzunk néhány leggyakoribb félreértést, hogy bátran belevághass!

1. Napi pár perc is elég!

Sokan gondolják, hogy a meditációhoz hosszú órákra van szükség, de valójában már napi néhány perc gyakorlás is érezhető változást hozhat. A kutatások azt mutatják, hogy a rendszeres meditáció – még rövid időtartamokban is – képes csökkenteni a stresszt, növelni a koncentrációt, és javítani az általános jóllétet.
A meditációban nem az idő hossza, hanem a rendszeresség a legfontosabb. Gondolj rá úgy, mint egy szokásra, amelyet kis lépésekben építesz fel: egy pár perces légzésfigyelés, vagy akár csak egy tudatos megállás a nap során már sokat jelenthet. A lényeg, hogy minden nap szánj rá időt, és tapasztalni fogod az előnyöket

2. Nem csak koncentráció kérdése!

Bár a koncentráció néhány meditációs gyakorlat központi eleme, a meditáció világa ennél sokkal sokrétűbb. Nem minden meditációs technika igényli a figyelem egyetlen pontra való fókuszálását. Sok esetben éppen az a cél, hogy elfogadóan megfigyeljük, mi történik bennünk és körülöttünk – legyen szó gondolatokról, érzésekről vagy testi érzetekről.
Az úgynevezett “open monitoring” meditációk például a tudatosság tágabb spektrumát fedik le, és arra hívnak, hogy ítélkezés nélkül vegyük észre a tapasztalatainkat. Ez a megközelítés segíthet jobban megérteni önmagunkat, valamint rugalmassá és nyitottá válni a mindennapi élet kihívásaival szemben.

3. Lótuszülés? Elég, ha kényelmesen ülsz!

Sokan azért tartanak a meditációtól, mert úgy gondolják, hogy csak a híres-neves lótuszülésben lehet gyakorolni. De nem! A meditációhoz a legfontosabb, hogy kényelmes és stabil testhelyzetet találj, amelyben nem érzel fájdalmat vagy feszültséget.
Ez lehet egy székben ülve, a talpadat a földre helyezve, vagy egy párnán a földön ülve, ahol alátámaszthatod a térdedet. De még sétálva is meditálhatsz. A lényeg, hogy olyan helyzetben legyél, amely támogatja a figyelmed fenntartását, miközben a tested nyugodt.

4. Nem egy vallási gyakorlat

Előfordul, hogy a meditációt vallási szertartásként emlegetik, de ez a mindfulness meditáció esetében félreértés. Bár gyökerei valóban a buddhista hagyományokból erednek, a mindfulness meditáció egy olyan gyakorlat, amelyet tudatosan eltávolítottak vallási kontextusából.
A mindfulness meditáció arra fókuszál, hogy tudatos jelenlétben legyél, ítélkezés nélkül figyeld meg a gondolataidat, érzéseidet és testi érzeteket. Semmilyen vallási rituálé vagy hitrendszer nem szükséges hozzá, és bármilyen vallási vagy világnézeti háttérrel gyakorolható.

5. Nem kell síri csend – a zaj is rendben van!

Sokan úgy képzelik, hogy a meditációhoz teljes csend szükséges, pedig az élet ritkán ilyen. A körülöttünk lévő zajok – legyen az autók zúgása, gyerekek nevetése, vagy akár egy távoli beszélgetés – nem akadályozzák a meditációt, hanem épphogy részévé válhatnak.
A mindfulness meditáció egyik alappillére, hogy elfogadjuk a jelen pillanatot úgy, ahogy van, zajokkal együtt. Például egy gyakori gyakorlat, hogy megfigyeljük a hangokat anélkül, hogy megítélnénk őket – egyszerűen hagyjuk, hogy jelen legyenek, majd visszatérünk a légzésünkhöz vagy a fókuszunkhoz.

6. Nem csak a nyugalom keresése!

Bár sokan a meditációt a nyugalom, relaxáció vagy stresszoldás eszközeként tekintik, a meditáció célja sokkal szélesebb és mélyebb ennél. Igaz, hogy sokan azért kezdik el a meditációt, mert szeretnének csökkenteni a napi stresszt, de hosszú távon a meditáció segít abban, hogy mélyebb kapcsolatot alakíts ki önmagaddal és az érzéseiddel, valamint jobban reagálj a nehéz helyzetekre.
A mindfulness meditáció különösen arra fókuszál, hogy tudatosan figyeljük meg, mi történik velünk a jelen pillanatban, és hogyan reagálunk az élet eseményeire. Ezáltal segít abban, hogy ne csak a kellemes pillanatokra figyeljünk, hanem a stresszt, szorongást, vagy akár a dühöt is tudatosan kezeljük, anélkül, hogy elfojtanánk vagy elkerülnénk azokat.

mindfulness meditáció

7. Nem kell évekig várni a hatásra!

Sokan azt hiszik, hogy a meditációnak hosszú évek gyakorlása után kezdhetjük el igazán észlelni a hatásait. Az igazság az, hogy a változások már néhány hét után is érezhetők!
Kutatások is alátámasztják, hogy a rendszeres meditáció már rövid távon is pozitív hatással van a mentális jólétünkre. Egy 2016-os kutatásban, amelyet a Psychiatry Research folyóiratban publikáltak, az alanyok mindössze nyolc hét meditáció után jelentős javulásról számoltak be a szorongás, a stressz és a hangulati problémák terén. A meditáció nemcsak a koncentrációnk és a fókuszálóképességünk javulását eredményezi, hanem hosszú távon az érzelmi állapotunk is stabilizálódik.

8. Nem kell üres fej – elég, ha itt vagy!

Sokan azt hiszik, hogy a meditációhoz üres fej szükséges, hogy megállítsuk a gondolatainkat. Ez azonban nem igaz! Az elmének természetes része, hogy gondolatok jönnek és mennek – ez nem akadályozza a meditációt, hanem éppen a gyakorlat része.
A mindfulness meditáció lényege, hogy nem szükséges megszabadulni a gondolatoktól, hanem inkább tudatosan figyeljünk rájuk, majd engedjük őket el, anélkül, hogy beleragadnánk. A meditáció során nem cél a gondolatok elfojtása, hanem azok tudatos megfigyelése. Amikor elkalandozunk, egyszerűen visszatérünk a légzéshez vagy a fókuszunkhoz, anélkül, hogy bűntudatot éreznénk.

8 hetes mindfulness tanfolyam

Csatlakozz a május 27-én induló mindfulness tanfolyamhoz!

Scroll to Top