Tabula rasa a sztessznek, avagy gondoljuk újra, hogy állunk a stresszhez

Folyton azt halljuk, hogy a stressz egy “bad guy”, aki állandóan megnehezíti az életünket és betegségeket okoz. Mossuk tisztára a stressz becsületét és tekintsünk rá más szemmel! Ugyanis, ha megtanuljuk a helyén kezelni és használni a stresszre adott reakcióinkat, akkor az erőssé tehet és a kitartásunkat is fokozhatja.

Képzeld el, hogy őseink nem a képernyő előtt ültek és a munkahelyi levelek tették erősen feszültté, hanem a kardfogú tigrisek elől menekülve mentették az életüket. A stressz volt az, ami a túlélésünket segítette! Hogyan? A stressz készenléti állapotba hozza a testet és az idegrendszert annak érdekében, hogy minél hatékonyabb választ adjon a veszélyre, pl. gyorsabban ver a szív, emelkedik a vérnyomás, gyorsul a légzés és mozgósításra kerülnek a test energiakészletei. Az emberiség mindig is ezt az automatikus stresszreakciót használta a veszélyek felismerésére és a túlélésre. Így lettünk evolúciós csúcsragadozók!

A baj ott kezdődik, hogy idegrendszerünk nem csak kardfogú tigrist detektálja veszélyesnek, hanem bármit, amit az elménk annak vél. Azaz napjában számtalanszor végigfut rajtunk az automatikus stresszreakció, terhelve ezzel az idegrendszerünket, szervezetünket akkor is, ha “csak” késésben vagyunk, sok a feladatunk, nézeteltérésünk adódott vagy a kiadásainkon aggódunk.

Ahogy az életünk teljesen más formát vett, meg kell tanulnunk az automatikus stresszreakcióinkat tudatos stresszválasszá formálni, a bennünk felgyülemlett feszültséget megfelelő módon kicsatornázni magunkból. AZ MBSR foglalkozások fókuszában ezeknek az élethelyzeteidet és az azokra adott reakcióidat a felismerése, továbbá olyan tudatos stresszválasz elsajátítása áll, amely nem visz el a szervezetedből több energiát a szükségesnél.

Scroll to Top